Dobrą szczelność domów z drewna klejonego CLT uzyskuje się dzięki gładkim powierzchniom połączeń i wysokiej jakości połączeniom śrubowym. Hermetyczne taśmy klejące są stosowane jako dodatkowe uszczelnienie na łączeniach i materiały uszczelniające pomiędzy elementami, kompensujące pęknięcia i otwory wentylacyjne spowodowane naturalnym rozszerzaniem i kurczeniem się drewna.

Ciepłe powietrze pozostaje w pomieszczeniu, a zimne na zewnątrz, pod warunkiem, że konstrukcja jest całkowicie szczelna. Usunięcie miejsc newralgicznych poprzez dodatkowe taśmy i uszczelnienia poprawia komfort życia i efektywność energetyczną budynku, co z kolei obniża koszty ogrzewania. Szczelność chroni również budynek przed różnymi uszkodzeniami, utrzymuje budynek w dobrym stanie i przedłuża jego żywotność.
Szczelność odgrywa ważną rolę w testach energetycznych budynków, a także ma bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Oprócz tego, szczelność jest również związana z problemami z wilgocią (pleśń, kondensacja wilgoci), chłodzeniem powierzchni, jakością powietrza w pomieszczeniach, przeciągami, wydajnością systemu klimatyzacji, hałasem i bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Niedostateczna szczelność budynku przejawia się w niepożądanym i niekontrolowanym przepływie powietrza przez pęknięcia i niedostatecznie uszczelnione części budynku. Jest to spowodowane wiatrem, różnicami temperatur (tzw. zjawisko kominowe) oraz różnicami ciśnień w przepływach powietrza klimatyzacji. Poprawa szczelności wymaga złożonych, starannie zaprojektowanych i kompleksowych rozwiązań. Szczegóły budowy muszą być starannie zaprojektowane, montaż ścian musi być bardzo precyzyjny, a połączenia muszą być szczelne. Stolarka okienna w domach z drewna klejonego CLT jest zwykle instalowana na zewnątrz obudowy, więc szczelność jest mierzona podczas prac budowlanych, kiedy w razie potrzeby można zainstalować dodatkowe uszczelki w konstrukcji.

Systemy grzewcze i wentylacyjne odgrywają ważną rolę w kształtowaniu klimatu wewnętrznego. Szczelność przegrody mierzy się ilością powietrza (l/s, m³/h), które przepływa przez obszar 1m² w ścianie przy pewnej (zwykle 50Pa) różnicy ciśnień powietrza po obu stronach. Nie ma możliwości oddzielnego pomiaru szczelności gotowej przegrody zewnętrznej. W rezultacie mierzona jest szczelność całego budynku i podaje się średnią wszystkich ścian. Jeśli na ścianie pojawi się pleśń lub zgnilizna z powodu wilgoci, powietrze będzie również przenosić zarodniki pleśni do pomieszczeń. Wilgoć może również dostać się do budynku przez podłogę.

Na szczelność całego budynku wpływa szczelność wszystkich obudów, łączeń, okien i drzwi itp. Instalacje wentylacyjne nie wpływają bezpośrednio na wyniki pomiarów szczelności budynku , ponieważ zawory świeżego powietrza, zawory wlotu i wylotu powietrza są na czas pomiarów zaklejone taśmą.

Pomiar szczelności budynków

Szczelność budynków można ocenić:

  • Mierząc przepływ powietrza przez płaszcz przy stałej różnicy ciśnień, tzw. Metoda BlowerDoor
  • Poprzez zwiększanie ciśnienia w budynku z określoną częstotliwością, czyli tak zwaną metodą zmiennego ciśnienia
  • Metoda pasywnego gazu znakującego

BlowerDoor

„Izolacyjność cieplna budynków – Wyznaczanie przepuszczalności powietrza budynków – Metoda nadciśnienia wentylatorów”. Miernik szczelności jest instalowany na zewnętrznych drzwiach (lub oknie) budynku. Urządzenie składa się z ramy o regulowanej wielkości, hermetycznej tkaniny, wentylatora oraz urządzeń pomiarowo-kontrolnych. Wentylator urządzenia pomiarowego wytwarza planowaną różnicę ciśnień między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Podczas pomiaru mierzony jest przepływ powietrza wymagany do utrzymania projektowej różnicy ciśnień. Ten sam strumień powietrza, który przechodzi przez wentylator, przechodzi również do budynku przez ściany zewnętrzne Pomiary należy wykonywać przy różnych poziomach ciśnienia, zarówno podciśnienia, jak i nadciśnienia, w odstępach nieprzekraczających 10 Pa, zwykle 0… ± 60 Pa. Wszystkie inne otwory, które są normalnie otwarte, powinny być zamknięte podczas pomiaru szczelności przegród zewnętrznych budynku, zawory świeżego powietrza i system wentylacji są zabezpieczone taśmą, a także otwory piekarników i kominków są uszczelnione, ponieważ w pomieszczeniach mogą się osadzać sadza z powodu podciśnienia. Wewnętrzne drzwi pośrednie pozostają otwarte. Ponadto zapewnia się, że w syfonach sanitarnych podłogowych znajduje się woda. Oprócz pomiaru szczelności całego budynku należy zawsze określić przecieki powietrza w przegrodach zewnętrznych budynku. Do ich określenia wykorzystuje się kamery termowizyjne na podczerwień lub detektory gazu tzw. Zadymianie.

Pomiar szczelności metodą „Blower Door”
Szczelność budynku można również zmierzyć za pomocą standardowego testu ciśnieniowego (EN 13829), w którym ciśnienie powietrza w domu podnosi się o 50 Pa i monitorowana jest prędkość wentylacji wewnątrz budynku. Wielkość wycieku powietrza nie może przekraczać jednej jednostki na godzinę.


Poniższa lista przedstawia odczyty lat powietrza w różnych budynkach:

  • Dom pasywny n50 = 0,6
  • Dom energooszczędny n50 = 1
  • Nowe budynki n50 = 3-4

Najczęstsze wycieki powietrza w budynkach:

  • Styk między sufitem, górną podłogą i ścianą zewnętrzną
  • Okna i drzwi oraz ich połączenia z przegrodą budynku
  • Przepusty montażowe w uszczelnieniach powietrznych i parowych
  • Przepusty do urządzeń grzewczych i kominów
  • Gniazda, wyłączniki, skrzynki rozdzielcze